1. Home>
  2. Online Practice>
  3. Math>
  4. Grade 7>
  5. Unitary Method | Customary Units

Unitary Method | Customary Units

/online-practice/math/grade-7/scripts/unitary-method-customary

1.

The O'Connor family consumes 20 jugs of milk in 4 weeks. How much milk will the family require for 8 weeks?

jugs of milk


2.

Pete bought 20 sets of crayons as return gifts for his daughter's birthday party. He spent a total of $60 on the purchase. Find the cost of 9 crayon sets.

$


3.

Gwenna uses 4 tomatoes to prepare soup for 2 guests. How many tomatoes will she require to make soup for 6 guests?

tomatoes


4.

Janice drove 360 miles in 6 hours. If she travels at a constant rate, calculate the distance she will cover in 7 hours.

miles


5.

Kayla used 3 cups of flour to bake 24 muffins. How many muffins can Kayla bake with 4 cups of flour?

muffins


6.

Rachel divided 105 strawberries equally into 7 boxes. How many strawberries will 5 such boxes contain?

strawberries


7.

Thirty bouquets contain 750 rose stems. How many rose stems will 9 such bouquets hold?

rose stems


8.

Shop-mart makes an offer price of $8 for 2 packs of raspberries. What amount will a customer pay for 12 packs of raspberries?

$


9.

Five concrete blocks weigh a total of 140 lb. How much will 8 concrete blocks weigh?

lb


10.

Ken took 64 minutes to walk 4 miles on flat terrain. If he walked at a constant rate, how long would it take Ken to complete 5 miles?

minutes


Assignment Created Successfully.

×

You must be a member to unlock this online worksheet.

Please Log In if you are already a member.

Pay only $29.95 per year and access 20,000+ Printable and Digitally Fillable Worksheets.

  • Online Math Worksheets (K-8)
  • Online ELA Worksheets (K-8)
  • Randomized Questions
  • Exclusive Child Login
  • Auto-Grading
  • Progress Tracking