Adding Money Worksheets

At a carnival, Melanie spent $2.75 on a pretzel and $5.00 on the rides. How much money did she spend in all? Add the prices of the items, and you will find the total money spent by Melanie. Our everyday life is abounding with such scenarios, and you will find some in this set of adding money worksheets too. This collection of fun-filled exercises features items with price tags. Kids are required to add up the values on the price tags and find the total amount of money needed to buy the items.

This bundle of adding U.S. money worksheets is highly recommended for grade 2, grade 3, grade 4, and grade 5.

You are here: Measurement >> Money >> Adding Money

Adding Money
Worksheet 1
Worksheet 2